Dobré utesnenie spojov predĺži životnosť vozidla po opravách. Prakticky všetky problémy s hrdzou na aute začínajú na spojoch.

Tento článok  sa zameria na problémy, ktoré môžu spôsobiť staré tmely, ako ich odstrániť, a niektoré typy tmelov, ktoré sú na trhu k dispozícii. Tiež sú tu popísané niektoré triky, ktoré by mohli byť užitočné pri aplikácií.

 

Poruchy tmelov

Poruchy tmelovPoruchy a znehodnotenie tmelov môže katastrofálne. Na obrázu je vozidlo, ktoré bolo posledných 41 rokov uskladnené vo vlhkom prostredí. Tmel odstúpil a umožnil vode preniknúť k nechránením zvarovaným spojom. Korózia zničila zvary a plechy a bolo by potrebné ich vymeniť.

Niektoré miesta na aute, ktoré boli korózií vystavené viac ako iné, neboli zatmelené vôbec. Tie dopadli horšie a pravdepodobne takto skorodované spoje boli vlhké už pri pôvodnom utesňovaní.

Opravovať začneme postupne, vymenením staršieho (viac ako 20 ročného) tmelu alebo tmelu, na ktorom sú známky odlupovania. Starý tmel sa dá odstrániť použitím kovovej škrabky a teplovzdušnej pištole.

 

Rovnomerná aplikácia tmelu

Aplikácia tmeluCieľom je utesniť tmelom všetky spoje a zvary v aute, ktoré by mohli v budúcnosti teoreticky spôsobiť koróziu. Ktorákoľvek malá medzera v tesnení môže prepustiť vodu až ku kovu a ten bude pod tmelom hrdzavieť, preto ho treba nanášať veľmi pozorne a úhľadne.

Výrobcovia za posledných 30 rokov zvykli nanášať tmel na kov ošetrený náterom ako aplikovať ho priamo na kov. Bežne autolakýrnici tmel nanášajú na primer (podkladový tmel) alebo na zinkový základ (90% zinku).

Na tmelenie sa odporúča použiť polyuretánový tmel (tesnenie), ktorý používajú i profesionálny autolakýrnici. Tento však nie je možné obrusovať, preto ho treba nanášať precízne a rovnomerne, avšak je možné ho pretrieť farbou. Polyuretánová tesniaca hmota býva plnená v tubách ktoré sú určené na aplikáciu pomocou Spájanie blatníkov(pauzovacej) pištole. Na fotografií je tá istá  časť, avšak je vyhladená .

Postup na vyrovnanie je jednoduchý, ponorte prst, handru alebo štetec do riedidla pred tým ako ním prejdete po tesniacej hmote. Riedidlo spôsobí, že hmota sa nebude lepiť. Na tesniace hmoty na celulózovej báze sa používa syntetické riedidlo, a na hmoty na syntetickej báze sa používa celulózové riedidlo.

U niektorých značiek môže byť táto technika trocha nepraktická, ak sa použije celulózové aj syntetické riedidlo. Toto spôsobuje roztečenie hmoty.

 

Spájanie blatníkov

 Spájanie blatníkovNiektoré staršie autá majú oddelené blatníky. Akékoľvek nedostatky budú prepúštať vodu, aj napriek tomu že blatník je dobre utesnení a zatmelený z oboch strán, preto musia byť všetky spoje a tvary dokonale vyplnené tmelom.

Táto technika môže byť trocha plytvajúca, pretože treba použiť väčšie množstvo tmelu ktorý potom treba tak ako v predchádzajúcom prípade vyhladiť.

 

 

 

Podvozok

PodvozokNa fotografií je zospodu odfotený blatník nad predným kolesom pred lakovaním. Veľa tmelu viditeľného na obrázku je aplikovaný cez spoje a zvary aby bolo dosiahnuté dokonalé utesnenie (trojuholnik v pravom hornom rohu a zatočená krivka vľavo hore). Tmel zospodu zabráni dostať sa vode ku farbe zospodu na opačnej strane plechu.

Tmel zľava hore až do pravého dolného rohu bol použitý na utesnenie pri montáži blatníka. Prebytok tmelu tak isto vyhladíme a pretrieme celý spoj na zabránenie prieniku vody a tým by nemalo zostať žiadne miesto pre vodu, ktorá by skorodovala zvar.

Akýkoľvek zvar, spoj alebo prekrytie plechov je nevyhnutné riadne utesniť.

 

Prelakovanie

PrelakovanieAk bol tmel vyhladený pomocou rozpúšťadla, mal by sa prelakovávať veľmi dobre. Na obrázku je vnútro blatníka, ktoré bolo jeden krát potiahnuté vrstvou tmelu a 2 krát farbou.

Tmel je poznateľný iba tam kde chýba medzera na kraji zvaru s prírubou.

 

 

 

 

Brúsitelný tmel

Brúsiteľný tmelBrúsitelný tmel je cenovo výhodnou alternatívou namiesto polyuretánovej hmoty (stojí približne tretinu z ceny) a sa rýchlejšie aplikuje. Tiež sa dá do určitej miery brúsiť, čo je podstatná výhoda. Na bežné spoje sa zvyčajne pouzíva polyuretánová hmota, kvoli možnosti vyhladenia, avšak na menej dostupné spoje zospodu auta je lepšie použiť tmel.

Tmel je celkom lepkavý a nemá dlhú životnosť po otvorení plechovky. Použiť sa dá aj pomocou upraveného štetca (odrezaná polovica dĺžky štetín), ktorý dopomáha k hladkému vzhľadu.

 

Iné možnosti tesnenia

Silikón

Nikdy nepoužívajte silikónové tesnenie na aute. Silikón nie je pretierateľný (nedá sa naň nanášať farba alebo autolak) a čo je horšie, môže sa dostať do vzduchu a znešistiť ostatné plechy na aute, ktoré tiež budú nepretierateľné (Čítaj viac o "Rybých okách" v časti OPRAVA CHÝB LAKOVANIA).

 

Tmel v páske

Toto tesnenie býva zvyčajne namotané v kotúčí s papierovou podložkou. Dodáva sa v rôznych materiáloch a môže byť použitý na utesnenie karosérie na podvozku alebo na tesnenie dverovej vložky  do dverových rámov. Je tiež veľmi užitočný na  oblastiach, ktoré nemožno vyčistiť po použití tmelu.

 

Prelakovateľné tesnenie

Striekateľné tesnenie sa často používa pri výrobe automobilov. Aplikuje sa rýchlejšie ako brúsiteľný tmel avšak vyžaduje špeciálnu pištoľ na aplikáciu, ktorá môže byť pomerne drahá.

 

 

Firma AB profitrade, s.r.o. v žiadnom prípade nenesie  zodpovednosť za použitie uvedených návodov a prípadné vzniknuté škody. Toto je len pomocný text.


ÚvodÚvod


Upozornenie

  • Nákupný košík a ceny tovaru môžete prezerať až po prihlásení !

Zľavnené produkty

Žiadne zľavnené produkty

Nové produkty

Momentálne nie sú dostupné žiadne nové produkty.

Odber noviniek

Copyright © 2019 AB profitrade s.r.o. Všetky práva vyhradené.