Technika aplikovania tmelu na vyrovnávanie priehlbín a príprava na lakovanie

 

Trik je v tom, že využijeme oceľové pravítko na aplikovanie tmelu.

 

Fáza 1: Plnič

Použitie pravítkaNa fotografií je 1-metrové oceľové pravítko orientované tak, aby sme ním šli po smere zhybu karosérie, kde sa nachádza preliačina a umiestnime ho tak, aby nám zvýraznilo pozíciu danej priehlbiny. Pravítko musí byť oceľové, pretože oceľ sa ohýba pekne a rovnomerne. Hliníkové pravítka by sa mohli pokrútiť.

Medzi pravítkom a karosériou je vidieť škáru, ktorú je potrebné vyplniť tmelom. Zvyčajne sa ceruzkou označí miesto okolo danej preliačiny, kde je potrebné naniesť vyplňovací tmel.

 

 

 

Aplikácia plničaPlniaci tmel sa nanáša na povrch klasicky pomocou stierky na miesto, ktoré sme si predom označili ceruzkou. Plnič (plniaci tmel) aplikujeme na holý kov očistený brúsením aby bola zaručená dostatočná tvrdosť a pevnosť, hoci moderné plniče (plniace tmely) by mali držať pevne na akomkoľvek podklade.

Vypľňovanie povrchu neočisteného od farby by mohlo byť problematické - farba nastriekaná na povrch sa pri zaschínaní vsiakne do tmelu v inom objeme vďaka okolitej starej farbe a na povrchu okolo plniča zostanú čiary v novo-nanesenej farbe. S celulózovou farbou sa môžu tieto čiary objavovať jeden alebo dva týždne po zaschnutí náteru.

 

 

Postupné odstraňovanie tmeluPri vzhladzovaní tmelu na plechu karosérie opäť použijeme oceľové pravítko. Pomaly a pevne ťaháme pravítkom proti plechu po nanesenom plniacom tmele. Väčšina tmelu z fotografie sa odstráni a zostane tam iba toľko, kolko je naozaj potrebné. Takýto postup výrazne znižuje dobu na obrúsenie plechu do potrebného tvaru a tiež znižuje plytvanie tmelu - materiál (tmel) odstránený pravítkom je znova použiteľný hocikde na vozidle.

Táto technika výborne funguje pre menšie povrchy (preliačiny). Pre miesta väčšie ako 20 centimetrov ťahanie tmelu pravítkom spôsobuje prehnutie pravítka okolo pod nátlakom plniča. V tomto prípade je treba použiť pravítko aj druhý krát, kedy sa odstráni prebytok tmelu.

 

Takmer hotový povrchNa ďaľšej fotke vidíme plech po zatmelení. V ľavom hornom rohu zostala zle zaplnená priehlbina, avšak ostatné by mali mať po jemnom prebrúsení takmer požadovaný tvar / vzhľad. Na prebrúsenie odporúčame použiť brúsny papier s hrubosťou 80, avšak môže byť použitý aj iný podľa tvrdosti a vlastností tmelu.

Ďaľšie použitie pravítka nám ukáže miesta, ktoré sú príliš vysoké alebo naopak, ktoré treba ešte dotmeliť.

 

 

 

 

 

 

Nanesenie viac vrstiev tmeluPreliačina, ktorú sme tmelili, bola slabo vyplnená preto bolo potrebné naniesť ešte zopár vrstiev. Tmel stačí nanášať na miesto ktoré sme si vyznačili predom ceruzkou.

Avšak ako sa ukazuje, ceruzka nemusí byť najlepší spôsob značenia - tmel sa s veľkou pravdepodobnosťou neprilepí na miesto, kde zostal grafit po ceruzke, preto je lepšie značiť preliačiny alkoholovou centropen fixou.

 

 

 

 

 

 

 

Čiastočne obrúsenie tmeluAž do tejto fázy sa zvykne používať iba suché brúsenie. Počas aplikácie tmelu vznikajú na povrchu rôzne čapové otvory a vzduchové kapsičky ktoré zachytávajú vodu. Voda zachytená pod farbou zvykne počas horúcich dní tvoriť bubliny ktoré vedú k opukávaniu autolaku, preto je dobré sa týmto nedostatkom vyhnúť.

Na brúsenie odporúčame použiť brúsny papier hrubosti 80 a brúsiť vždy brúsnym blokom. Ručným brúsením tlačíte rôzne na brúsny papier a môžu vzniknúť čmuhy.

 

 

 

 

 

 

Fáza 2: Vyhľadzovanie

Nanesenie finishovacieho tmeluPlniaci tmel nezanecháva povrch dostatočne hladký pre nanášanie náteru, preto je potrebné ho ešte upraviť a vyhladiť. Okrem škrabancov po brúsnom papieri sa na povrchu môžu vyskytovať rôzne vzduchové kapsy a iné nedokonalosti.

Na zlepšenie povrchu sa používa finishovací tmel, ktorý sa zvykne nanášať rovnakou stierkou akou sa nanášal plniaci tmel.

Tento tmel by mal byť aplikovaný v najtenšej možnej vrstve po celej ploche preliačiny, teda všade tam kde sa použil vyplňovací tmel.

Finishovací tmel by sa však nemal nikdy používať na hlbšie ryhy v plniči - na takéto nedokonalosti povrchu je potrebné použiť zbytky tmelu ktorým sme vyplňovali preliačiny. 

 

Vybrúsenie finishovacieho tmeluPrvý krát odporúčame brúsiť povrch papierom hrúbosti 240.

Vo všeobecnosti,  brúsne bloky obrúsia viac farby na okrajoch (hranách) ako v strede, preto sa v tomto prípade musí brúsiť s blokom v uhle, aby sme predišli tomuto efektu a tiež aby sme zabránili tvorbe nových rýh.

Tmel absorbuje vodu, preto je treba nechať ho vyschnúť aspoň 24 hodín kým na povrch začneme nanášať autolak.

 

 

 

 

 

Pripravené na použitie primeruPlechy po bokoch vozidla by mali byť pripravené na lakovanie, avšak ešte je potrebné očistiť miesta kde je holý kov (netmelené miesta) od vzniknutej hrdze. Tá mohla vzniknúť pri mokrom brúsení alebo vplyvom vzdušnej vlhkosti. Takáto hrdza sa zvykne čistiť brúsnym papierom hrubosti 90 alebo 100.

Opravovaná karoséria sa na dotyk javí ako dokonalá, avšak v skutočnosti stále nie je vhodná pre dosiahnutie dokonalého lesku autolaku. V ďaľšom kroku sa k vyhladzovaniu použije tmel v spreji na vyplňovanie - primer.

 

 

 

Vyplňovanie natretého povrchu

Vyplňovanie časti karosérie s náterom

Známou radou je očistiť karosériu až do holého kovu, avšak dnes sa to už takto nerobí, pretože moderné tmely držia pevne na takmer všetkych typoch náterov a autolakov, ktoré stačí očistiť brúsnym papierom. Na snímke je odfotená preliačina, ktorá bola vyplnená tmelom až po nanesení náteru.

Najväčším rizikom môže byť vsakovanie a lemovanie, špeciálne ak používate celulózový náter. Nový náter sa vsiakne do vyplňovacieho tmelu a na okolitom vyschnutom autolaku vznikne lemovanie na okrajoch tmelu.

Aby sa minimalizovalo lemovanie autolaku, odporúča sa prebrúsiť tmel brúsnym papierom hrubosti 240 a a potom v strede a na okrajoch tmelu prebrúsiť papierom s hrubosťou 400. Toto tiež pomôže redukovať škrabance ktoré vznikli brúsením s hrubším papierom a ktoré po nanesení autolaku a následnom zaschnutí vyzerajú naozaj veľmi zle.

 

 

 

Vyplňovanie a vyhladzovanie zváraných spojov

Pre zvárané spoje je bežné, že na povrchu začnú po nanesení autolaku po určitom čase vznikať malé dierky, špeciálne pri niektorých typoch zvárania. Po skončení zvárania (brúsenia zvarov), podržte svetlo zo spodu plechu a zvrchu plechu sa sledujte či na zvaroch nezostali nejaké dierky. Tieto by mali byť v každom prípade dozvarované a ucelené pred tým, ako začnete nanášať vyplňovací tmel, pretože v prípade že ich nezacelíte, z rubovej strany sa môže dostať voda, prejsť tmelom a spôsobiť pod autolakom nechcené bublinky, ktoré by zapríčinili opukávanie autolaku od plechu. Preto odporúčame naviac utesniť všetky zvarované časti tesnením, aby sa predišlo vzniku bubliniek cez dierky ktoré ste si nevšimli.

 

 

Firma AB profitrade, s.r.o. v žiadnom prípade nenesie  zodpovednosť za použitie uvedených návodov a prípadné vzniknuté škody. Toto je len pomocný text.


ÚvodÚvod


Upozornenie

  • Nákupný košík a ceny tovaru môžete prezerať až po prihlásení !

Zľavnené produkty

Žiadne zľavnené produkty

Nové produkty

Momentálne nie sú dostupné žiadne nové produkty.

Odber noviniek

Copyright © 2019 AB profitrade s.r.o. Všetky práva vyhradené.