Aplikácia laku

Veľa času pri lakovaní je venovaná dôkladnej príprave karosérie pre nanášanie laku, avšak väčšina zručností sa využíva práve pri aplikácií laku.

Pomerne draho by Vás mohlo výsť objednať si lakovanie v profesionálnej lakovni, kde môže byť lak aplikovaný v tepelne kontrolovanom bezprašnom prostredí s kvalitným vybavením a zručným lakýrnikom.

 

 

Postup pri aplikácií laku

Dvere po 2 aplikáciach autolaku

Čas medzi nanášanim prvej a poslednej vrstvy laku by mal byť čo najviac minimalizovaní, aby sa redukovalo možnosti znečistenia laku prachom a rôznymi časticami. Čas potrebný na zaschnutie každej vrstvy laku je rôzny, záleží od výrobcu a typu laku, taktiež sa líši potrebný počet aplikácií laku (farby, typ a pod.). Napr. na plech na obrázku stačilo aplikovať lak iba 2-krát. Niektoré laky svetlej farby na celulózovej báze vyžadujú až 4 aplikácie laku aby bolo dosiahnuté 100% prekrytie podkladovej farby.

 

 

 

Brúsenie farby

Brúsenie vrstvy autolaku

Slušné prevedenie povrchu a vzhľadu autolaku sa dá už dosiahnuť iba aplikáciou laku pištolou, no veľa lakýrnikov prebrusuje jednotlivé vrstvy laku jemným brúsnym papierom aby dosiahli ešte lepší a hladši povrch. Farba by sa pred matovaním mala nechať zaschnúť cez noc (aspoň 12 hodín), no i v tomto prípade záleží na výrobcovi laku a tiež typu a zložení. Pri šmirglovaní za mokra obráťte papier a položte ho na mydlo, aby sa predišlo zaneseniu papiera. Po skončení je však nutné odstrániť z laku všetky stopy po mydle.

Pre úplne rovný zrkadlový povrch sa odporúča prebrúsiť lak papierom hrubosti 1200 a potom vyleštiť až do lesku. Tento spôsob môže napomôcť k zisteniu chýb a nedostatkov, ktoré na laku sú, avšak nie vždy to funguje.

Pri lakovaní priamo vo výrobe vzniká na povrchu laku jemne pomarančová kôra. Pre dosiahnutie takéhoto efektu sa lak prebrúsi papierom hrubosti 800, nanesie sa posledná vrstva laku a potom sa vyleští.

Treba byť však opatrný aby ste nevybrúsili lak až do tmelu - môže to spôsobiť problémy pri nanášaní ďalších vrstiev laku a následne vyžadovať viac brúsenia.

 

 

Postup sprejovania

Sprejovanie dverí

Postup pri sprejovaní je dôležitý najmä ak sa nanáša farba, aby sa predišlo sprejovaniu už nafarbených častí. Najprv by sa malo nastriekať zatváranie dverí, zatváranie kufra a vnútro motorového priestoru pred tým, ako sa začne nanášať lak na hlavné časti karosérie.

Správny postup je základom pre kvalitné lakovanie, avšak veľlkú rolu hrájú tiež skúsenosti lakýrnika a materiály s akými pracuje, tak ako aj pracovné prostredie. Ďalšie informácie o striekaní a lakovaní môžete nájsť v článku oprava chýb lakovania.

 

 

Firma AB profitrade, s.r.o. v žiadnom prípade nenesie  zodpovednosť za použitie uvedených návodov a prípadné vzniknuté škody. Toto je len pomocný text.


ÚvodÚvod


Upozornenie

  • Nákupný košík a ceny tovaru môžete prezerať až po prihlásení !

Zľavnené produkty

Žiadne zľavnené produkty

Nové produkty

Momentálne nie sú dostupné žiadne nové produkty.

Odber noviniek

Copyright © 2019 AB profitrade s.r.o. Všetky práva vyhradené.