Nikto nie je dokonalý. Profesionálny autolakýrnici robia oveľa menej chýb ako začiatočníci vďaka ich zkúsenostiam a zručnostiam a aj vďaka tomu, že už majú veľmi dobré vybavenie dieľne.

Väčšinu chýb, ktoré vzniknú pri lakovaní možno opraviť jednoducho a rýchlo, ak sa to robí správne.

 

Mikro pľuzgieriky

Pľuzgiere na autolakuVznik malých pľuzgierov na autolaku môže byť zapríčinené tým, že sa nanesie hrubá vrstva autolaku a vrchný lak zaschne skôr, ako sa zo spodnej vrstvy stihne odpariť rozpúšťadlo.

Ďalšou možnosťou vzniku takéhoto nedostatku je znečistenie vodou alebo olejom z kompresora. Efekt sa však môže dostaviť až dlho po nanesení autolaku, keď ho napríklad začne zohrievať slnko. Oprava zahŕňa prebrúsenie až na úroveň pľuzgierov a nanesenie ďalšej vrstvy autolaku na ošetrený povrch.

 

 

Vpichy

Prestriekanie plechuNa obrázku je zblízka časť karosérie, kde bolo naneseného príliš veľa autolaku. Prestriekanie autolakom vyzerá na povrchu ako povrch brúsneho papiera a jediná možnosť ako tento efekt napraviť je prebrúsiť ho papierom hrubosti 800 a naniesť ďalšiu vrstvu autolaku.

Lak je prestriekaný na vonkajšej strane kapoty a postupne prechádza až k priestoru motora, ktorý bol nastriekaný pár minút pred tým. Preto je vhodné pred brúsením použiť maskovaciu pásku, aby sme predišli znečisteniu ostatných častí, ktoré môžu byť ešte mokré alebo ktoré sa ešte len budú lakovať ale už sú pripravené.

Prestriekanie môže byť spôsobené napríklad zlým nastavením striekacej techniky, kde môže byť nastavený príliš vysoký tlak a ten je potrebné na pištoli znížiť.

 

 

Kvapky a stekance

Stekanec okolo kruhového zárezuAk si pri nanášaní autolaku (striekaní pištoľou) všimnete vznikajúce stekance alebo kvapky, môžete výrazne znížiť poškodenie tým že na to budete striekať cez pištoľ vzduch. Vzduch môže udržať túto farbu na mieste a vysušiť ju a tak ušetriť čas pri prípadnej neskoršej oprave. Tak či tak, povrch bude po skončení hrozný a oprava bude aj tak nutná. Nikdy sa však nepokúšajte vyčistit alebo zotrieť / vyhladiť nezaschnuté kvapky - autolak nechajte vždy pred opravou vyschnúť, mohli by ste poškodiť aj už nanesené vrstvy.

Na fotke máme škaredý stekanec. Je to vedľa zle tvarovaného okraju, kde trocha farby prudko stieklo k zárezu.

Predísť takýmto stekancom je možné tak, že sa najprv nastrieka miesto okolo kruhového zárezu, autolak sa nechá zaschnúť a potom sa dolakuje ostatná časť plechu.

 

 

Použitie dreveného bloku na brúsenieEfektívne je kvapky vybrúsiť, avšak vrstva autolaku na nich je hrubšia ako vrstva okolo. Preto treba dávať pozor a brúsiť opatrne, pretože pri zrovnávaní kvapky môžete rýchlo zodrať okolitý lak až po tmel / plech pričom zaschnutá kvapka ešte stále nebude dostatočne zbrúsená.

Dobrý spôsob je obaliť brúsny papier hrubosti 400 do dreveného alebo polystyrénového bloku (kvádra) aby ste si boli istý, že brúsite len danú kvapku a nie autolak naokolo. Iný spôsob je použiť hranatý pilník. Tento pilník priložíte k drevenému / polystyrénovému bloku a opäť zbrúsite autolak iba z kvapky.

Hneď ako sa úroveň brúsenej kvapky priblíži k úrovni ostatného laku, prebrúste celú oblasť okolo kvapky papierom hrubosti 400 a potom papierom hrubosti 800, aby ste odstránili škrabance a vyhladili plochu.

 

 

Vybrúsenie autolaku až na tmelNa obrázku je okolie kvapky vybrúsené až do tmelu, aby na plechu nevznikli žiadne nerovnosti. Táto oblasť bude potrebovať ďalšie vrstvy autolaku, ktoré treba nanášať opatrne aby sme sa vyhli prípadným ďalším opravám.

Kvapky sú spôsobené nadmernou aplikáciou autolaku na jedno miesto alebo ako v tomto prípade, aplikáciou autolaku na predchádzajúcu vrstvu, ktorá ešte nestihla zaschnúť. Plánovaním práce sa dá vyhnúť problémom ako je tento, môže to ušetriť veľa času.

Pre dokonalý vzhľad je lepšie ukončiť aplikáciu s mierne pomarančovou kôrou ako s kvapkami na povrchu. Pomarančový povrch sa dá matovaním vyhľadiť bez poškodenia predchádzajúcich vrstviev až na hladký povrch a dokonca aj finálny povrch by mohol byť za prebrúsený za mokra jemným brúsnym papierom hrubosti 1200 pre dosiahnutie dokonalého výsledku.

 

 

Vlákna, hmyz a prach

Hmyz na autolakuAk budú pri lakovaní na povrchu nejaké vlákna, autolak bude nimi priťahovaný a vzniknú malé bodky veľmi podobné kvapkám. Bolo by potrebné zbrúsiť veľa farby kým by bol dosiahnutý povrch vhodný pre nanášanie ďalšej vrstvy autolaku.

Autolakýrnikom, ktorí nemajú profesionálnu dielňu však spôsobuje väčšie problémy hmyz. Pri vetraní cez dvere alebo klasickým ventilátorom bez filtra muchy a iný hmyz bezproblémov vletí dnu. Dávajte pozor a pomocou striekacej pištole ich vzduchom odožente pred tým, ako začnete nanášať autolak. Niektoré farebné odtiene sú horšie ako tie ostatné. Najhoršia je bezpochyby žltá farba, ktorá priťahuje všetok hmyz. Vo všeobecnosti, tmavé farby sú lepšie ako svetlé, čo sa týka hmyzu. Ak však hmyz sadne na zasychajúci lak, nesnažte sa ho odstraňovať ! Nechajte lak zaschnúť a potom ho prebrúste presne tak ako pri vláknach o ktorých je písané pár riadkov vyše.

 

 

Hmyz na autolakuPríprava pracovného miesta obložením stien, podlahy a pripravených častí maskovacími hárkami redukuje problémy vzniknuté prachom a hmyzom. Farba a autolak zaschne skôr ako stihne sadnúť hmyz alebo prach na novo natreté miesto.

Nanášaniu na vlákna usadené na plechu sa dá ľahko vyhnúť utretím povrchu handrou. Kúsok tkaniny vždy pomôže odstrániť nežiadúce vlákna a vyčistiť tak povrch pred nanášaním autolaku alebo farby. Handričku je dobré namočiť do odstraňovača nečistôt (nemastného), čo umožní povrch očistiť aj od usadeného prachu.

Častice na fotke sú zvnútra dverí a na farbu sa dostali vďaka striekacej pištoli, ktorá ich tlakom vyfúkala z priehlbiniek a rohov na dverách.

Pri práci majte rukavice ! Mastnota z rúk znečistí povrch a vedie k tvorbe "rybieho oka", čo spôsobuje ďalšiu potrebnú opravu. ("rybie oko" a jeho oprava je popísaná nižšie).

 

 

Pomarančový povrch

Pomarančový povrchAk sprejujete prvý krát alebo ste ešte len začiatočník, pravdepodobne Vám vznikne na viacerých miestach pomarančový povrch. Na to aby nevznikal pomarančový povrch je potrebné veľa tréningu a trpezlivosti. Ak Vám však aj napriek bohatým skúsenostiam pomarančový povrch stále vzniká, pravdepodobne je potrebné zvýšiť tlak na striekacej pištoli alebo nanášať tenšiu vrstvu farby (alebo kvalitnejšiu striekaciu pištoľ).

Medzi pomarančovým povrchom a kvapkami nie je veľká hranica. Profesionálny autolakýrnici budú mať pravdepodobne bližšie k vzniku kvapiek ako k pomarančovej kôre (aj keď nakoniec, žiadne kvapky na povrchu neostanú). Profesionálna výbava autolakovne môže tiež predísť tomuto efektu.

Na opravu pomarančového povrchu je vhodné povrch prebrúsiť papierom zrnitosti 800 až 1200, podľa toho o ktorý náter ide. Ak ide o vrchný náter (finálny) je dobré použiť papier hrubosti 1200 ktorý vedie tiež k lešteniu povrchu.

 

 

"Rybie oko" - krátery

Rybie okoEfekt rybieho oka je spôsobený znečisteným povrchom pred nanášaním farby, zvyčajne silikónu alebo mastnoty (olej, ľudský pot), ktoré odpudzujú farbu. Na povrchu potom vznikajú dierky vo farbe na znečistených miestach. Najlepšie ako možno predísť tvorbe "rybieho oka" (samozrejme na prvom mieste redukciou zdrojov znečistenia) je nanášať všetky vrstvy farby (a autolaku) v čo najkratšom čase.

Pracovné prostredie musí byť čisté aby sa predišlo znečisteniu pri lakovaní a nanášaní farby. Ak sa s autom nepracuje v izolovanej kabíne, steny, regály a pod. by mali byť pokryté maskovacími páskami aby sa predišlo zvyšovaniu prašnosti pracovného prostredia. Počas lakovania a farbenia by dielňa nemala byť použitá na žiadnu inú prácu. Nepouživajte v blízkosti rozpracovaného auta silikónové produkty, olej alebo mazivá, ani žiadne iné farby. Silikón sa tiež nachádza v niektorých leštiacich prostriedkoch na lak, vo väčšine leštidiel na plast, deodorantoch a iných prípravkoch.

Karoséria na obrázku bola sprejovaná až 2 týždne po aplikácií prvej vrstvy. Ako vidieť, povrch bol pomerne dosť znečistený mastnými produktami (olej, silikón), pretože na niektorých miestach vzniklo mnoho "rybých očí". Nanesením ďalšej vrstvy jeden alebo dva dni po prvej by eliminovalo tento problém.

Ak problém nastane počas farbenia karosérie, použite odstraňovač nečistôt aby ostal povrch dokonale čistý a odmastnený. Ak to problém neodstráni, je možné použiť antisilikónový prídavok, ktorý sa zmieša s farbou a zabraňuje vzniku "rybieho oka". Avšak potom je nutné použiť tento prípravok na celý náter vzhľadom na to že obsahuje silikón a striekacia pištoľ by zostala tiež od silikónu.

"Rybie oko" môže vyzerať veľmi frustrujúco. Návrhy na odstránenie uvedené vyššie však nemusia vždy pomôcť, pretože môže byť pomerne ťažké určiť zdroj silikónu. Zdroj znečistenia môže byť tiež prach zo sklených vlákien, vtedy môže byť znečistenie stále na povrchu plechu alebo sa neodstráni a len sa presúva po karosérií čo zapríčiňuje vznik "rybieho oka" aj na iných miestach. Preto sa tento problém môže stále opakovať a pre začiatocníka môže byť veľmi problémové odstrániť to a je potrebné prizvať profesionála.

 

 

Mliečny povrch, matovanie, mapa resp. oblačenie

Niekedy sa stáva že nasprejovaný povrch pri zostane "mliečny" počas toho ako autolak alebo farba zasychá. Toto je spôsobené ak sa rozpúšťadlo neodparuje dostatočne rýchlo, zvyčajne pri chladnom alebo vlhkom prostredí. Preto by mali byť autolakovne a autodielne zohriate približne na 20°C aby mohlo byť zabezpečené vhodné prostredie pre odparovanie rozpúšťadla z farby alebo autolaku. Mliečny povrch zvyčajne vzniká ak sa auto sprejuje v prostredí s teplotou nižšou ako 10°C a predísť sa mu dá použitím rozpúšťadiel, ktoré zasychajú pomalšie ako bežné.

 

 

Firma AB profitrade, s.r.o. v žiadnom prípade nenesie  zodpovednosť za použitie uvedených návodov a prípadné vzniknuté škody. Toto je len pomocný text.


ÚvodÚvod


Upozornenie

  • Nákupný košík a ceny tovaru môžete prezerať až po prihlásení !

Zľavnené produkty

Žiadne zľavnené produkty

Nové produkty

Momentálne nie sú dostupné žiadne nové produkty.

Odber noviniek

Copyright © 2019 AB profitrade s.r.o. Všetky práva vyhradené.