Dobré utěsnění spojů prodlouží životnost vozidla po opravách. Prakticky všechny problémy s rzí naautě začínají na spojích.

Tento článek   se zaměří na problémy, které mohou způsobit staré tmely, jak je odstranit, a některé typy tmelů, které jsou na trhu k dispozici. Také jsou zde popsány některé triky, které by mohly být užitečné při aplikací.

 

Poruchy tmelů

Poruchy tmelov Poruchy a znehodnocení tmelů může katastrofálně. Na obrazu je vozidlo,které bylo posledních 41 let uskladněny ve vlhkém prostředí. Tmel odstoupil a umožnil vodě proniknout k nechráněném svařovaný spojům. Koroze zničila sváry a plechy a bylo by nutné jejich vyměnit.

Některá místa na autě, které byly korozi vystaveny více než jiné, nebyly zatmeleny vůbec. Ty dopadly hůře a pravděpodobně takto zkorodované spoje byly vlhké už při původním utěsňování.

Opravovat začneme postupně, záměnou staršího (více než 20 ročního) tmelu nebo tmelu, na kterém jsou známky odlupování. Starý tmel lze odstranit použitím kovové škrabky a horkovzdušné pistole.

 

Rovnoměrná aplikace tmelu

Aplikácia tmeluCílem je utěsnit tmelem všechny spoje a sváry v autě, které by mohly v budoucnu teoreticky způsobit korozi. Kterákoli malá mezera v těsnění může propustit vodu až ke kovu a ten bude pod tmelem rezavět, proto jej nanášet velmi pečlivě a úhledně.

Výrobci za posledních 30 let zvykli nanášet tmel na kov ošetřený nátěrem jak aplikovat jej přímo na kov. Běžně autolakýrnici tmel nanášejí na primer (podkladový tmel) nebo na zinkový základ (90% zinku).

Na tmelení se doporučuje použít polyuretanový tmel (těsnění), který používají i profesionální autolakýrnici. Tento však není možné obrušovat, proto jej nanášet precizně a rovnoměrně, ale je možné jej přetřít barvou. Polyuretanová těsnící hmota bývá plněná v tubách které s & uacute; určené k aplikaci pomocí Spájanie blatníkov (Pauzovací) pistole. Na fotografií je tatáž   část, avšak je vyhlazená   .

Postup na vyrovnání je jednoduchý, ponořte prst, hadr nebo štětec do ředidla před tím než ním projdete po těsnící hmotě. Ředidlo způsobí, že hmotnosta se nebude lepit. Na těsnící hmoty na celulózové bázi se používá syntetické ředidlo, a na hmoty na syntetické bázi se používá celulózové ředidlo.

U některých značek může být tato technika trochu nepraktická, pokud se použije celulózové i syntetické ředidlo. Toto způsobuje roztečené hmoty.

 

Spojování blatníků

  Spájanie blatníkov Některé starší auta mají oddělené blatníky. Jakékoli nedostatky budou propouštět vodu, i přestože blatník je dobře utěsnění a zatmelení z obou stran, proto musí být všechny spoje a tvary dokonale vyplněné tmelem.

Tato technika může být trochu plytvajúca, protože třeba použít větší množství tmelu který pak třeba tak jako v předchozím případě vyhladit.

 

 

 

Podvozek

Podvozok Na fotografií je zespodu vyfocen blatník nad předním kolem před lakováním. Hodně tmelu viditelného na obrázkuje aplikován přes spoje a svary aby bylo dosaženo dokonalé utěsnění (trojúhelník v pravém horním rohu a zatočená křivka vlevo nahoře). Tmel zespodu zabrání dostat se vodě ke barvě zespodu na opačné straně plechu.

Tmel sleva vzhůru až do pravého dolního rohu byl použit na utěsnění při montáži blatníku. Přebytek tmelu stejně vyhladíme a přetřeme celý spoj pro zamezení průniku vody a tím by nemělo zbýt místo pro vodu, která by zkorodované svar.

Jakýkoliv svár, spoj nebo překrytí plechů je nutné řádně utěsnit.

 

Přelakování

PrelakovaniePokud byl tmel vyhlazen pomocí rozpouštědla, měl by se prelakovávať velmi dobře. Na obrázku je vnitřek blatníku, které bylo jednou potažené vrstvou tmelu a 2 krát barvou.

Tmel je poznatelný pouze tam kde chybí mezera na kraji svaru s přírubou.

 

 

 

 

Brousitelný tmel

Brúsiteľný tmel Brousitelný tmel je cenově výhodnou alternativou namísto polyuretanové hmoty (stojí přibližně třetinu z ceny) a se rychleji aplikuje. Také se dá do určité míry brousit, což je podstatná výhoda. Na běžné spoje se obvykle pouzívá polyuretanová hmota, kvůlimožnosti vyhlazení, ale na méně dostupné spoje zespodu auta je lepší použít tmel.

Tmel je celkem lepkavý a nemá dlouhou životnost po otevření plechovky. Použít se dá i pomocí upraveného štětce (odříznuta polovina délky štětin), který dopomáhá k hladkému vzhledu.

 

Jiné možnosti těsnění

Silikon

Nikdy nepoužívejte silikonové těsnění na autě. Silikon není přetíratelný (nedá se na něj nanášet barva nebo autolak) a co je horší, může se dostat do vzduchu a znešistiť ostatní plechy na autě, které také budou nepretierateľné (Čti více o "rybích okách" v části OPRAVA CHYB LAKOVÁNÍ).

 

Tmel v pásce

Toto těsnění bývá obvykle namotané v kotouče s papírovou podložkou. Dodává sev různých materiálech a může být použit na utěsnění karoserie na podvozku nebo na těsnění dveřní vložky   do dveřních rámů.J e také velmi užitečný pro   oblastech, které nelze vyčistit po použití tmelu.

 

Stříkatelné těsnění

Stříkatelné těsnění se často používá při výrobě automobilů. Aplikuje se rychleji jako brousitelný tmel avšak vyžaduje speciální pistole na aplikaci, která může být poměrně drahá.

 

 

Firma AB profitrade sro v žádném případě nenese odpovědnostza použití uvedených návodů a případné vzniklé škody. Toto je jen pomocný text.


DomůDomů


Upozornění

  • Nákupní košík a ceny zboží můžete prohlížet až po přihlášení!

Zlevněné produkty

Žádné zlevněné produkty

Nové produkty

Momentálně nejsou dostupné žádné nové produkty.

Odběr novinek

Copyright © 2018 AB profitrade s.r.o. Všechna práva vyhrazena.