Technika aplikace tmelu na vyrovnávání prohlubní a příprava na lakování

 

Trik je v tom, že využijeme ocelové pravítko na aplikování tmelu.

 

Fáze 1: Plnič

Použitie pravítkaNa fotografií je 1-metrové ocelové pravítko orientovány tak, abychom jím šli po směru shyby karoserie, kde se nachází proláklina a umístíme jej tak, aby nám zvýraznilo pozici dané prohlubně. Pravítko musí být ocelové, protože ocel se ohýbá pěkně a rovnoměrně. Hliníkové pravítka by mohly pokroutit.

Mezi pravítkem a karoserií je vidět spáru, kterou je třeba vyplnit tmelem. Obvykle se tužkou označí místo kolem dané prolákliny, kde je třeba nanést vyplňovací tmel.

 

 

 

Aplikácia plniča Plnicí tmel se nanáší na povrch klasicky pomocí stěrky na místo, které jsme si předem označili tužkou. Plnič (plnící tmel) aplikujeme na holý kov očištěný broušením aby byla zaručena dostatečná tvrdost a pevnost, ačkoli moderní plniče (plnicí tmely) by měly držet pevně na jakýmkolik podkladu.

Vyplňování povrchu podle neupraveného od barvy by mohlo být problematické - barva nastříkaná na povrch se při zaschínaní vsákne do tmelu v jiném objemu díky okolní staré barvě a na povrchu kolem plniče zůstanou čáry v nově-nanesené barvě. S celulózovou barvou se mohou tyto čáry objevovat jeden nebo dva týdny po zaschnutí nátěru.

 

 

Postupné odstraňovanie tmelu Při vzhladzovaní tmelu na plechu karoserie opět použijeme ocelové pravítko. Pomalu a pevně táhneme pravítkem proti plechu po naneseném plnicím tmelu. Většina tmelu z fotografie se odstraní a zůstane tam pouze tolik, kolik je opravdu potřeba. Takový postup výrazně snižuje dobu na obroušení plechu do potřebného tvaru a také snižuje plýtvání tmelu - materiál (tmel) odstraněn pravítkem je znovu použitelný kdekoliv na vozidle.

Tato technika výborně funguje pro men & scaroneho; Í povrchy (prolákliny). Pro místa větší než 20 centimetrů tažení tmelu pravítkem způsobuje prohnutí pravítka kolem pod nátlakem plniče. V tomto případě je třeba použít pravítko i podruhé, kdy se odstraní přebytek tmelu.

 

Takmer hotový povrch Na další fotky vidíme plech po zatmelení. V levém horním rohu zůstala špatně zaplněna prohlubeň, ale ostatní by měli mít po jemném přebroušení téměř požadovaný tvar / vzhled. Na přebroušení doporučujeme použít brusný papír s hrubostí 80, ale může být použit i jiný dle tvrdosti a vlastností tmelu.

Další použití pravítka nám ukáže místa, které jsou příliš vysoké nebo naopak, které třeba ještě dotmeliť.

 

 

 

 

 

 

Nanesenie viac vrstiev tmelu Proláklina, kterou jsme tmelili, byla slabě vyplněna proto bylo nutné nanést ještě pár vrstev. Tmel stačí nanášet na místo které jsme si vyznačily předem tužkou.

Avšak jak se ukazuje, tužka nemusí být nejlepší způsob značení - tmel se s velkou pravděpodobností nepřilepí na místo, kde zůstal grafit po tužce, proto je lépe značit prolákliny alkoholovým Centropen fixem.

 

 

 

 

 

 

 

Čiastočne obrúsenie tmelu Až do této fáze se zvykne používat pouze suché broušení. Během aplikace tmelu vznikají na povrchu různé čepovéotvory a vzduchové kapsičky které zachycují vodu. Voda zachycená pod barvou zvykne během horkých dnů tvořit bubliny které vedou k opukávaniu autolaku, proto je dobré se tímto nedostatkem vyhnout.

Na broušení doporučujeme použít brusný papír hrubosti 80 a brousit vždy brusným blokem. Ručním broušením tisknete různé na brusný papír a mohou vzniknout šmouhy.

 

 

 

 

 

 

Fáze 2: Vyhlazování

Nanesenie finishovacieho tmelu Plnící tmel nezanechává povrch dostatečně hladký pro nanášení nátěru, proto je třeba ho ještě upravit a vyhladit. Kromě škrábanců po brusném papíru se na povrchu mohou vyskytovat r ô zne vzduchové kapsy a jiné nedokonalosti.

Na zlepšení povrchu se používá finishovací tmel, který se zvykne nanášet stejnou stěrkou jakou se nanášel plnící tmel.

Tento tmel by měl být aplikován v nejtenčí možné vrstvě po celé ploše prolákliny, tedy všude tam kde se použil vyplňovací tmel.

Finishovací tmel by se však neměl nikdy používat na hlubší rýhy v plniči - na takové nedokonalosti povrchu použít zbytky tmelu kterým jsme vyplňovaly prolákliny.

 

Vybrúsenie finishovacieho tmelu Poprvé doporučujeme brousit povrch papírem hrubosti 240.

Obecně, brusné bloky obrousí více barvy na okrajích (hranách) jako uprostřed, proto se v tomto případě musí brousit s blokem v úhlu, abychom předešli tomuto efektu a také abychom zabránili tvorbě nových rýh.

Tmel absorbuje vodu, proto je třebanechat jej vyschnout alespoň 24 hodin než na povrch začneme nanášet autolak.

 

 

 

 

 

Pripravené na použitie primeru Plechy po bocích vozu by měly být připraveny na lakování, ale ještě je třeba očistit místa kde je holý kov (netmelené místa) od vzniklé rzi. Ta mohla vzniknout při mokrém broušení nebo vlivem vzdušné vlhkosti. Taková rez se zvykne čistit smirkovým papírem hrubosti 90 nebo 100.

Opravována karoserie se na dotek jeví jako dokonalá, avšak ve skutečnosti stále není vhodná pro dosažení dokonalého lesku autolaku. V dalším kroku se k vyhlazování použije tmel ve spreji na vyplňování - primer.

 

 

 

Vyplňování natřeného povrchu

Vyplňovanie časti karosérie s náterom

Známou radou je očistit karoserii až do holého kovu, ale dnes se to už takto nedělá, protože moderní tmely drží pevně na téměř všech typech nátěrů a autolaků, které stačí očistit brusným papírem. Na snímku je vyfocena proláklina, která byla vyplněna tmelem až po nanesení nátěru.

Největším rizikem může být vsakování a lemování, speciální pokud používáte celulózový nátěr. Nový nátěr se vsákne do vyplňovacího tmelu a na okolním vyschlém autolaku vznikne lemování na okrajích tmelu.

Aby se minimalizovalo lemování autolaku, doporučuje se přebrousit tmel brusným papírem hrubosti 240 aa pak uprostřed a na okrajích tmelu přebrousit papírem s hrubostí 400. Toto také pomoze redukovat škrábance vzniklé broušením s hrubším papírem a které po nanesení autolaku a následném zaschnutí vypadají opravdu velmi špatně.

 

 

 

Vyplňování a vyhlazování svařovaných spojů

Pro svařované spoje je běžné, že na povrchu začnou po nanesení autolaku výhledově vznikat malé dírky, speciálně u některých typů svařování. Po skončení svařování (broušení svarů), podržte světlo ze spodu plechu a svrchu plechu se sledujte zda na svarech nezůstaly nějaké dírky. Tyto by měly být v každém případě dozvarované a ucelené před tím, než začnete nanášet vyplňovací tmel, protože v případě že jejich nezacelí, z rubové strany se může dostat voda, projít tmelem a způsobit pod autolaků nechtěné bublinky, které by zapříčinily opukávanie autolaku od plechu . Proto doporučujeme navíc utěsnit všechny svařované části těsněním, aby se předešlo vzniku bublinek přes dírky kdoré jste si nevšimli.

 

 

Firma AB profitrade sro v žádném případě nenese odpovědnost za použití uvedených návodů a případné vzniklé škody. Toto je jen pomocný text.

 


DomůDomů


Upozornění

  • Nákupní košík a ceny zboží můžete prohlížet až po přihlášení!

Zlevněné produkty

Žádné zlevněné produkty

Nové produkty

Momentálně nejsou dostupné žádné nové produkty.

Odběr novinek

Copyright © 2018 AB profitrade s.r.o. Všechna práva vyhrazena.