Nikdo není dokonalý. Profesionální autolakýrnici dělají mnohem méně chyb než začátečníci díky jejich zkušenostem a dovednostem a také díky tomu, že už mají velmi dobré vybavení dílny.

Většinu chyb, které vzniknou při lakování lze opravit snadno a rychle, pokud se to dělá správně.

 

Mikro puchýřky

Pľuzgiere na autolaku Vznik malých puchýřků na autolaku může být způsobeno tím, že se nanese silná vrstva autolaku a vrchní lak zaschne dříve, než se ze spodního stihne odpařit rozpouštědlo.

Další možností vzniku takového nedostatku je znečištění vodou nebo olejem z kompresoru. Efekt se však může dostavit až dlouho po nanesení autolaku, když jej například začne ohřívat slunce. Oprava zahrnuje přebroušení až na úroveň puchýřů a nanesení další vrstvy autolaku na ošetřený povrch.

 

 

Prostřik

Prestriekanie plechu Na obrázku je zblízka část karoserie, kde bylo naneseného příliš mnoho autolaku. Prostřik autolaků vypadá na povrchu jako povrch brusného papíru a jediná možnost jak tento efekt napravit je přebrousit ho papírem hrubosti 800 a nanést další vrstvu autolaku.

Lak je přestříkán na vnější straně kapoty a postupně přechází až k prostoru motoru, který byl nastříkán pár minut před tím. Proto je vhodné před broušením použít maskovací pásku, abychom předešli znečištění ostatních částí, které mohou být ještě mokré nebo které se teprve budou lakovat ale už jsou připraveny.

Prostřik může být způsobeno například špatným nastavením stříkací techniky, kde může být nastaven příliš vysoký tlak a ten je třeba na pistoli snížit.

 

 

Kapky a stekance

Stekanec okolo kruhového zárezuPokud si při nanášení autolaku (stříkání pistolí) všimnete vznikající stekance nebo kapky, můžete výrazně snížit poškození tím že na to budete stříkat přes pistoli vzduch. Vzduch může udržet tuto barvu na místě a vysušit ji a tak ušetřit čas při případné pozdější opravě. Tak či tak, povrch bude po skončení hrozný a oprava bude i tak nutná. Nikdy se však nepokoušejte vyčistit nebo setřít / vyhladit nezaschlé kapky - autolak nechte vždy před opravou vyschnout, mohli byste poškodit i již nanesené vrstvy.

Na fotce máme ošklivý kvapanec. Je to vedle špatně tvarovaného okraji, kde trocha barvy prudce stieklo k zářezu.

Předejít takovým stekancom je možné tak, že se nejprve nastříká místo kolem kruhového zářezu, autolak se nechá zaschnout a pak se Dolák zbytek plechu.

 

 

Použitie dreveného bloku na brúsenieEfektivně je kapky vybrousit, ale vrstva autolaku na nich je silnější než vrstva kolem. Proto třeba dávat pozor a brousit opatrně, protože při spárování kapky můžete rychle oškrabání okolní lak až po tmel / plech přičemž zaschlá kapka stále nebude dostatečně zbroušená.

Dobrý způsob je obalit brusný papír hrubosti 400 do dřevěného nebo polystyrenového bloku (kvádru) abyste si byli jisti, že brousíte jen danou kapku a ne autolak kolem. Jiný způsob je použít hranatý pilník. Tento pilník přiložíte k dřevěnému / polystyrenové bloku a opět zbrousíme autolak pouze z kapky.

Jakmile se úroveň broušené kapky přiblíží k úrovni ostatního laku, přebruste celou oblast kolem kapky papírem hrubosti 400 a pak papírem hrubosti 800, abyste odstranili škrábance a vyhladili plochu.

 

 

Vybrúsenie autolaku až na tmelNa obrázku je okolí kapky vybroušené až do tmelu, aby na plechu nevznikly žádné nerovnosti. Tato oblast bude potřebovat další vrstvy autolaku, které třeba nanášet opatrně abychom se vyhnuli případným dalším opravám.

Kapky jsou způsobeny nadměrnou aplikací autolaku na jedno místo nebo jako v tomto případě, aplikací autolaku na předchozí vrstvu, která ještě nestihla zaschnout. Plánováním práce lze vyhnout problémům jako je tento, může to ušetřit spoustu času.

Pro dokonalý vzhled je lepší ukončit aplikaci s mírně pomerančovou kůrou jako s kapkami na povrchu. Pomerančový povrch lze matováním vyhledat bez poškození předchozích vrstviev až na hladký povrch a dokonce i finální povrch by mohl být za přebroušený za mokra jemným brusným papírem hrubosti 1200 pro dosažení dokonalého výsledku.

 

 

Vlákna, hmyz a prach

Hmyz na autolakuPokud budou při lakování na povrchu nějaké vlákna, autolak bude jimi přitahován a vzniknou malé tečky velmi podobné kapkám. Bylo by třeba zbrousit hodně barvy kým by byl dosažen povrch vhodný pro nanášení další vrstvy autolaku.

Autolakýrník, kteří nemají profesionální dílnu však způsobuje větší problémy hmyz. Při větrání přes dveře nebo klasickým ventilátorem bez filtru mouchy a jiný hmyz bezproblémů vletí dovnitř. Dávejte pozor a pomocí stříkací pistole jejich vzduchem zažeňte před tím, než začnete nanášet autolak. Některé barevné odstíny jsou horší než ty ostatní. Nejhorší je bezpochyby žlutá barva, která přitahuje veškerý hmyz. Obecně, tmavé barvy jsou lepší než světlé, co se týče hmyzu. Pokud však hmyz sedne na zasychající lak, nesnažte se ho odstraňovat! Nechte lak zaschnout a pak jej přebruste přesně tak jako při vláknech o nichž je psáno pár řádků přes.

 

 

Hmyz na autolakuPříprava pracovního místa obložením stěn, podlahy a připravených částí maskovacími listy redukuje problémy vzniklé prachem a hmyzem. Barva a lak zaschne než stihne sednout hmyz nebo prach na nově natřené místo.

Nanášení na vlákna usazené na plechu se dá snadno vyhnout otřením povrchu hadrem. Kousek tkaniny vždy pomůže odstranit nežádoucí vlákna a vyčistit tak povrch před nanášením autolaku nebo barvy. Hadřík je dobré namočit do odstraňovače nečistot (nemastného), což umožní povrch očistit i od usazeného prachu.

Částice na fotce jsou zevnitř dveří a na barvu se dostaly díky stříkací pistoli, která je tlakem vyfoukala z prohlubní a rohů na dveřích.

Při práci mějte rukavice! Mastnota z rukou znečistí povrch a vede k tvorbě "rybího oka", což způsobuje další potřebnou opravu. ("Rybí oko" a jeho oprava je popsána níže).

 

 

Pomerančový povrch

Pomarančový povrchPokud spreje poprvé nebo jste ještě jen začátečník, pravděpodobně Vám vznikne na několika místech pomerančový povrch. Na to aby nevznikal pomerančový povrch je třeba hodně tréninku a trpělivosti. Pokud Vám však navzdory bohatým zkušenostem pomerančový povrch stále vzniká, pravděpodobně je třeba zvýšit tlak na stříkací pistoli nebo nanášet tenčí vrstvu barvy (nebo kvalitnější stříkací pistoli).

Mezi pomerančovým povrchem a kapkami není velká hranice. Profesionální autolakýrnici budou mít pravděpodobně blíže ke vzniku kapek jako k pomerančové kůře (i když nakonec, žádné kapky na povrchu nezůstanou). Profesionální výbava autolakovny může také předejít tomuto efektu.

Na opravu pomerančového povrchu je vhodné povrch přebrousit papírem zrnitosti 800 až 1200, podle toho o který nátěr jde. Pokud jde o vrchní nátěr (finální) je dobré použít papír hrubosti 1200 který vede rovněž k leštění povrchu.

 

 

"Rybí oko" - krátery

Rybie okoEfekt rybího oka je způsoben znečištěným povrchem před nanášením barvy, obvykle silikonu nebo mastnoty (olej, lidský pot), které odpuzují barvu. Na povrchu pak vznikají dírky v barvě na znečištěných místech. Nejlépe jak lze předejít tvorbě "rybího oka" (samozřejmě na prvním místě redukcí zdrojů znečištění) je nanášet všechny vrstvy barvy (a autolaku) v co nejkratším čase.

Pracovní prostředí musí být čisté aby se předešlo znečištění při lakování a nanášení barvy. Pokud se s autem nepracuje v izolované kabině, stěny, regály a pod. by měly být pokryty maskovacími páskami aby se předešlo zvyšování prašnosti pracovního prostředí. Během lakování a barvení by dílna neměla být použita pro žádnou jinou práci. Nepoužívejte v blízkosti rozpracovaného auta silikonové produkty, olej nebo maziva, ani žádné jiné barvy. Silikon se také nachází v některých leštících prostředcích na lak, ve většině leštidel na plast, deodorantech a jiných přípravcích.

Karoserie na obrázku byla sprejování až 2 týdny po aplikaci první vrstvyy. Jak vidět, povrch byl poměrně dost znečištěný mastnými produkty (olej, silikon), protože na některých místech vzniklo mnoho "rybích očí". Nanesením další vrstvy jeden nebo dva dny po první by eliminovalo tento problém.

Pokud problém nastane během barvení karoserie, použijte odstraňovač nečistot aby zůstal povrch dokonale čistý a odmaštění. Pokud to problém nevyřeší, lze použít antisilikónový přídavek, který se smíchá s barvou a zabraňuje vzniku "rybího oka". Avšak pak je nutné použít tento přípravek na celý nátěr vzhledem k tomu že obsahuje silikon a stříkací pistole by zůstala také od silikonu.

"Rybí oko" může vypadat velmi frustrující. Návrhy na odstranění uvedené výše však nemusí vždy pomoci, protože může být poměrně obtížné určit zdroj silikonu. Zdroj znečištění může být také prach ze skelných vláken, tehdy může být znečištění stále na povrchu plechu nebo se neodstraní a pouze se přesouvá po karoserií co zapříčiňuje vznik "rybího oka" i na jiných místech. Proto se tento problém může stále opakovat a pro počátečnííku může být velmi problémové odstranit to a je nutné přizvat profesionála.

 

 

Mléčný povrch, matování, mapa resp. oblačenie

Někdy se stává že nasprejovaný povrch při zůstane "mléčný" během toho jako autolak nebo barva zasychá. Toto je způsobeno pokud se rozpouštědlo neodpařuje dostatečně rychle, obvykle při chladném nebo vlhkém prostředí. Proto by měly být autolakovny a autodílny ohřáté přibližně na 20 ° C aby mohlo být zajištěno vhodné prostředí pro odpařování rozpouštědla z barvy nebo autolaku. Mléčný povrch obvykle vzniká jestliže se auto spreje v prostředí s teplotou nižší než 10 ° C a předejít se mu dá pomocí rozpouštědel, které zasychají pomaleji než běžné.

 

 

Firma AB profitrade sro v žádném případě nenese odpovědnost za použití uvedených návodů a případné vzniklé škody. Toto je jen pomocný text.


DomůDomů


Upozornění

  • Nákupní košík a ceny zboží můžete prohlížet až po přihlášení!

Zlevněné produkty

Žádné zlevněné produkty

Nové produkty

Momentálně nejsou dostupné žádné nové produkty.

Odběr novinek

Copyright © 2018 AB profitrade s.r.o. Všechna práva vyhrazena.